26.03.2021 održana je stota radionica udruge VUKA na projektu Društveni centar IN. UOSI VUKA kao partner udrugama Vukovarski Leptirići i UZOSIO Golubica započela je provedbu projekta Društveni centar IN u lipnju 2020 godine a plesne aktivnosti 03. kolovoza 2020 godine i do danas je uspješno sprovedeno 100 radionica. Unatoč izazovnim vremenima i preprekama, radionice se nižu, osmišljavaju, provode, opisuju i prepričavaju sa puno entuzijazma. Uspjeh pripisujemo napornom radu djelatnika i volontera udruge VUKA, dobroj suradnji sa partnerima i nenadmašnoj volji i srdačnosti naših članova, koji često svojim idejama, sugestijama i kritikama pospješuju realizaciju projekta. Sa radošću želimo podijeliti što smo sve radili u ovih 100 radionica.
Proučavali kako, kada i gdje su nastali plesovi: Quadrille, Valcer, Polka, Ples jarebice, Balet, Drmeš, Kukunješće, Step dance, Salsa, Rumba, Šota, Bachata, Trusa, Mazurka, Samba, Tango, Čardaš, Bourree, Merengue, viteški plesovi Moreška sa mačevima i Bacači zastava, Linđo i Menuet.
Vježbali i opuštali se uz glazbe koje potpisuju skladatelji: Julius Fučik, Jacques Offenbach, Richard Wagner, Dmitrij Šostakovič, P.I. Čajkovski, Frederic Chopin, Max Kyuss, Maurice Jarre, W.A. Mozart, Iosif Ivanovici i Johann Strauss.
Tražili odgovore na pitanja vezana za glazbene i plesne tradicije naroda uz pomoć video zapisa običaja, folklora, festivala i karnevala: rimski festival Saturnalije i svetkovina Luperkalije, hrvatska pokladna događanja, zvončari i bušari, rumunjski običaj Dragobete, korčulanska Kumpanija, karnevalska proslava Mardi Gras, Brazilski karneval, francuski Danse Macabre, meksički Ples staraca za dan mrtvih, bunjevačke Vašange i rumunjski ples Ljelja.
Učili o životu, djelima i nasljeđu koje su ostavili istaknuti plesači: ruski baletan Rudolf Nurejev, američki tap dancer Bill “Bojangles“ Robinson, američki plesač i glumac Fred Astaire i američka plesačica suvremenog plesa Isadora Duncan.
Saznali kako se plesna kultura vremenom oblikovala i tko su značajni koreografi koji su utjecali na njen razvoj: hrvatska plesna umjetnica i pedagoginja Ana Maletić, austro-ugarski plesač i pedagog Rudolf von Laban koji je stvorio plesno pismo – kinetografiju, irsko-američki plesač stepa Michael Flatley tvorac “Riverdance“ i Lord of the dance“ plesnih predstava i ruski koreograf Igor Alexandrovich Moiseyev.
I PLESALI!
Plesali smo 100 radionica i radujemo se svakoj novoj.
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Sadržaj teksta je isključiva odgovornost Udruge osoba sa invaliditetom VUKA Vukovar.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.